Bilde. Johns Bar.
John's Bar holder til i en kjeller i Universitetsgaten 26, som er en tverrgate for Karl Johansgate.
Enten man er på gulvet, bardisken, stolene eller bordene, gjelder det å holde balansen. Man skal helst stå på egne bein, og ikke på andre. Noen klatrer opp, andre blir bare løftet opp. Enkelte ganger har man bare følelsen at man svever. Det rykker i rockefoten fra første stund. Her er det høykultur av ypperste klasse!
Ut i de små nattetimer er stedet som sprellende sild i tønne. Stemningen er meget intim. Nærkontakt av både tredje og fjerde grad oppstår. Svetten sildrer. Duften av sterk parfyme går over til stikkende svettelukt. Øya går i spinn og balanseevnen synker. Ølet går inn, vettet går ut.
Du kan gjerne vedde med vennene hvor langt du greier å gå i fra baren med en full halvliter uten å søle. Man må bare regne med at halvliteren minsker etter et par steg i lokalet uten at man drikker av den. Kjøper man øl til venner så kan man risikere å komme tilbake med en halv halvliter. Må også sies at balanseevnen blir ikke bedre utover kvelden hverken for den ene eller andre, og da blir det mye søl. Så ta ikke på deg de fineste klærne. Dette er ikke konfirmasjon, men snarere en voksendåp med et noe brutalt rituale.
Musikken er som en åpenbaring i forhold til andre barer og puber i Oslo. Her går det stort sett i 80-talls pop-klassikere både på norsk og engelsk, som egner seg godt for allsang og dans. Av og til blir det mer nostalgisk med the Beatles, med sanger som blant annet She Loves You og While my Guitar Gently Weeps. Meat Loaf sin sang Paradise by the Dashboard Light, og Simple Minds`s store hit Forget About You løfter stemningen til store høyder.
Noen andre steder som også holder høy klasse er Zetor og Gisseli i Helsinki, Shamrock Pub i Sør Afrika, Voodo Disco i Riga, Flanagan`s Apple Pub i Liverpool....
Selv har jeg sans for Postgirobyggets sang "Ingen er så .... som du". Den er en mega allsang! Også DiDerre med sangen 1-2-3 er et populært innslag på Johns Bar.
Etterspørselen etter drikkevarer er stor, og utvalget av jodlevann er rikholdig. Bartenderne her jobber mer effektivt enn jeg har sett noe annet sted. Samtidig er de gode humørspredere til tross for masete gjester.
Ifølge nettstedet til Johns Bar, er baren stedet for lykke. "Et sted hvor også sjelen får sitt...". Glade minner til god musikk som "sorler" ut av høytalerne, alt fra AC/DC til Emil i Lønneberget. Dette kan bekreftes av undertegnede som en periode av mitt elleville ungkarsliv nærmest var fast inventar på stedet i helgene.
Johns Bar er stedet Oslo`s ville tigrer møtes for å oppleve den ultimate fest, dans på bardisken, god stemning og masse kroppskontakt med lykkelige mennesker.
Johns Bar sitt motto er: Better safe than "sorry"! Et andre mottoer for Johns Bar er: Livet er noe altfor viktigt til at vi ikke skal ta lett på det ( Lawrence Durell)! VANN: såfremt det drikkes med måte skader det ingen (Mark Twain). Enhver har sin fulle frihet så lenge han ikke anvender den (Helge Krog).
Min erfaring fra Johns Bar er at det er veldig lett å gå ned trappene til kjelleren for å komme inn, men det er forferdelig tungt å gå opp igjen for å komme ut. Før eller senere tar moroa slutt, men du verden for noen minner å leve på fra den tiden man var ung. Jeg synes dette stedet fortjener å komme på UNESCO sin liste over bevaringsverdige kulturminner!
Les flere artikler om stedet og se masse bilder på den engelske globale reiseguiden www.TravelExplorations.com.
Les spesielt om julenissen på Johns Bar: Julenissen er ikke nødvendigvis en mann! På Johns Bar har flere nissedamer spredd mye glede!
Stein Morten Lund, 20 August 2007
Tilleggsinformasjon
Åpningstider er onsdag - søndag 22.00 - 03.00
Kontaktinformasjon:
John's Bar
Universitetsgaten 26
0162 Oslo
Tlf: 40 00 70 78
mail: post@johnsbar.no
Nettsted: www.JohnsBar.no